Dragocene knjige in tiski
V rokopisni zbirki hranimo v ognjevarnih trezorjih tudi dragocene redke knjige in tiske. Ena najdragocenejših je originalen izvod Dalmatinove Biblije (1584), ki ga je knjižnica pridobila že leta 1952. Dalmatinova
Faksimilirane in bibliofilske izdaje
Tudi Faksimilirane in bibliofilske izdaje imajo v obnovljenih prostorih knjižnice posebno mesto: Brižinski spomeniki, Stiški rokopisi, Trubarjeva Catechizmus in Hišna postila, Škofjeloški pasijon, Prešernov Kerst per Savici, Valvasorjeva Slava Vojvodine Kranjske ter Topografija Koroške, faksimile Hrvojevega misala,
Miniaturke
Kot posebno zbirko Miniaturke postavljamo različne miniaturne izdaje. Tudi ta zbirka nima domoznanskega značaja. Za naše obiskovalce in šolske skupine sta še posebej zanimivi najmanjši knjižici, ki ju hranimo (2,5 x 2
V rokopisni zbirki hranimo v ognjevarnih trezorjih tudi dragocene redke knjige in tiske. Ena najdragocenejših je originalen izvod Dalmatinove Biblije (1584), ki ga je knjižnica pridobila že leta 1952.
Knjižnica hrani originalno izdajo največjega in najpomembnejšega dela Janeza Vajkarda Valvasorja Die Ehre des Herzogthums Crain (Slava vojvodine Kranjske) iz leta 1689, ki predstavlja vrh in hkrati sklep Valvasorjevega znanstvenega truda, ter njegovo za Koroško enkratno in dragoceno delo Topographia Archiducatus Carinthiae (1688). V zbirki najdemo tudi Megiserjevo Annales Carinthiae (1612), ki je izjemno pomemben vir za proučevanje Koroške. Dragoceno je zelo dobro ohranjeno delo Epistels Pauli an die Roemer iz leta 1720, Gutsmanov Deutsch-windishes Wörterbuch mit einer Sammlung der verdeutschen windischen Stammwörter (1789), Sacrum promptuarium (1641), Duhouna branua (1750) in še bi lahko naštevali. Navedene knjige so uvrščene znotraj posebnih zbirk Starine ali Raritete.
STARINE
Starine so zaključena zbirka, ki vsebuje starejše monografske in serijske publikacije, ki po večini niso domoznanskega značaja. Izmed periodičnih tiskov so dragocene Bleiweisove Novice kmetijskih, obertnijskih in narodskih reči ter Zgodnja Danica. Zbirka vsebuje tristo šestnajst signaturnih številk. Večina gradiva je v precej slabem stanju in je potrebna popravila oz. restavracije. Gradivo je zaščiteno z brezkislinskim papirjem in shranjeno v trezorjih.
RARITETE
Ostale dragocenosti in prve izdaje postavljamo v posebno zbirko Raritet. Naj naštejem samo nekaj biserov: prva izdaja Prešernovih Poezij (1847) in Zdravljice (1944), Cankarjeva Erotika (1899), Jurčičeva Veronika Deseniška (1886), Kajuhove Pesmi (1944), …
Tudi Faksimilirane in bibliofilske izdaje imajo v obnovljenih prostorih knjižnice posebno mesto: Brižinski spomeniki, Stiški rokopisi, Trubarjeva Catechizmus in Hišna postila, Škofjeloški pasijon, Prešernov Kerst per Savici, Valvasorjeva Slava Vojvodine Kranjske ter Topografija Koroške, faksimile Hrvojevega misala, Spominska knjiga ljubljanske plemiške družbe Sv. Dizma in mnoge druge.
Kot posebno zbirko Miniaturke postavljamo različne miniaturne izdaje. Tudi ta zbirka nima domoznanskega značaja. Za naše obiskovalce in šolske skupine sta še posebej zanimivi najmanjši knjižici, ki ju hranimo (2,5 x 2 cm).