Iskalnik COBISS
Iskalnik COBISS

Dnevi lahkega branja

Zakaj Dnevi lahkega branja?

Kompetenčni center za lahko branje vabi k sodelovanju vse slovenske splošne knjižnice, da se vključijo v Dneve lahkega branja, ki bodo potekali med 25. majem in 5. junijem 2026.

Dnevi lahkega branja manifestirajo pomen dostopnosti gradiva v lahkem branju v slovenskih splošnih knjižnicah za uporabnike ranljivih ciljnih skupin, ki zaradi različnih okoliščin težje dostopajodo običajnega knjižničnega gradiva.

Pogosto predpostavljamo, da je branje razumljivo, a mnogim žal ni. Za nekatere uporabnike je branje lahko napor, ovira, ali celo razlog za izogibanje knjižnici.

Splošne knjižnice imajo pomembno nalogo pri odpravljanju ovir in omogočanju enakopravnega dostopa do informacij.

Zato je gradivo v lahkem branju ne samo izbor knjig, temveč sporočilo uporabnikom, da so dobrodošli in, da imajo pravico brati na način, ki jim ustreza.

Častno pokroviteljstvo

Dnevi lahkega branja potekajo pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar.

Osrednji dogodek in poslanica

Vse slovenske splošne knjižnice vabimo, da sodelujejo pri izvedbi osrednjega dogodka z branjem poslanice, ki bo potekal po vseh knjižnicah, v ponedeljek, 25. maja 2026, ob 11.59 z glasnim in skupinskim branjem poslanice ob Dnevih lahkega branja. 

Predlagamo, da dogodek skupno izvedemo na način, da v vašem okolju poiščete osebo (npr. lokalnega kulturnika), ki bo skupaj s skupino ljudi (npr. otroci iz šole) glasno prebrala poslanico ob točno določeni uri 11.59. Branje poslanice lahko izvedejo tudi knjižničarji sami. Ura izvedbe je simboličnega pomena, saj s tem sporočamo, da smo pravočasno opozorili na pomen dostopnosti lahkega branja za ranljive skupine v našem okolju.

Knjižnice vabimo, da v sklopu branja poslanice pripravijo tudi kakšno drugo aktivnost (glej: predlogi aktivnosti). Prostor naj bo opremljen s promocijskimi materiali.

Predlogi aktivnosti

Kompetenčni center za lahko branje vabi vse slovenske splošne knjižnice, da v času med 25. majem in 5. junijem 2026, poskrbijo za promocijo Dnevov lahkega branja 2026 v svojem okolju in hkrati v tem času pripravijo vsaj eno aktivnost na temo lahkega branja.

Primeri aktivnosti so npr:

  • predstavitev knjig v lahkem branju, 
  • priložnostna razstava gradiva v Lahkem branju, 
  • objava promocijskih materialov po knjižnici in po spletu;
  • omizje na temo lahkega branja; organiziran obisk uporabnikov ranljivih
    ciljnih skupin; 
  • delavnica priprave besedil v lahkem branju …

Informacije:

Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem

Kompetenčni center za lahko branje

Na gradu 1

2390 Ravne na Koroškem

Branka Mrđenović, vodja

02 87 05 421

kompetencni.center@knjiznica-ravne.si

Projekt so omogočili:

Informacije o uporabi piškotkov

Spletna stran uporablja piškotke, ki zagotavljajo najboljšo uporabniško izkušnjo. Podatki v piškotkih se hranijo v vašem spletnem brskalniku in služijo za vodenje sej uporabnikov, shranjevanje podatkov o nakupovalni košarici in ostale funkcionalnosti spletne strani. Poleg tega naši ekipi omogočajo boljše razumevanje posameznih odsekov spletne strani, ki se vam zdijo najbolj zanimivi in uporabni.

Preko zavihkov na levi strani lahko nastavite vse vaše nastavitve piškotkov na teh straneh.